Zubné potreby a exkavátory

exkavátory

Zubné potreby a exkavátory

Váš zubár musí mať na sklade stovky rôznych zubných potrieb. Každá položka sa používa na konkrétny účel. Korunky, mušle a pásky tvoria prvú skupinu zubných potrieb, ktoré používa váš zubár na riešenie zubných problémov. V tejto skupine nájdete predmety ako medené pásky, kovové korunky, plastové korunky, nožnice na korunky a hliníkové mušle.

Druhú skupinu zubných potrieb tvoria protetické materiály. V tejto skupine nájdete materiály, nástroje a spotrebný materiál, ktoré sa používajú na vytvorenie a nasadenie zubnej náhrady. Niektoré z položiek, ktoré nájdete v tejto skupine, zahŕňajú základný materiál zubnej protézy, vložky zubnej protézy, kondicionéry zubnej protézy, materiály na zubnú protézu, materiály na opravu zubných protéz a ortodontickú živicu.

Zubné násadce sú rotačné exkavátory, pomocou ktorých váš zubár používa na čistenie, leštenie a výkop zubov. Tieto exkavátory využívajú guľkové ložiská na vytvorenie plynulého otáčania, ktoré je vhodné na prácu v stiesnených priestoroch a na presnosť. Niektoré z položiek, ktoré sa nachádzajú v tejto kategórii zubných potrieb, zahŕňajú ručné náradie s uhlovou západkou, jednorazové profilové uhly, frézovacie nástroje, skľučovadlá na ručné náradie, čističe, mazivá, súčasti násadca a turbíny.

Zatiaľ čo väčšina zubných potrieb spomenutých v tomto článku sa používa na prácu so zubami, posledná kategória zubných potrieb, o ktorej bude tento článok pojednávať, sa používa na administratívne úlohy plánovania termínov. Je potrebné presne naplánovať, aby boli pacienti spokojní a aby bol zubár informovaný o tom, koho uvidia a aké zubné činnosti budú každý deň vykonávať. Medzi dentálne potreby, ktoré sa nachádzajú v tejto kategórii, patria: menovacie knihy, samolepky na menovanie, pohľadnice a plánovací softvér.

Existuje množstvo spotrebného materiálu, nástrojov a materiálov, ktoré zubná ordinácia potrebuje, aby fungovala správne. Pre bezproblémový chod zubnej ordinácie sú potrebné správne nástroje pre každú prácu vrátane administratívnych úloh. Medzi administratívne úlohy patrí napríklad zostavovanie spisov pacientov, vyplnenie poistných formulárov na úhradu, správa nákladov a objednávanie spotrebného materiálu.

Bežné zubné pohotovosti

Bolesť je pravdepodobne najčastejším dôvodom zubnej pohotovosti. Bolesť môže vzniknúť zo zuba, z okolitého tkaniva ďasien alebo z oboch. Najčastejším dôvodom bolesti zubov je zubný kaz alebo dutina v zube. Ak je rozpad pomerne povrchný, potom sa bolesť často pociťuje až pri kontakte studeného vzduchu alebo potravy so zubom. Ak takýto rozpad zostane neliečený, vedie k zápalu nervového tkaniva, inak známemu ako pulpitída, a je snímaný aj bez spúšťačov, ako sú studené tekutiny. Pulpitída sa často označuje ako reverzibilná alebo nevratná. Reverzibilná pulpitída sa rieši odstránením alebo vyhĺbením kazu a umiestnením dočasného sedatívneho alebo trvalého plniva. Na druhej strane sa ireverzibilná pulpitída lieči odstránením nervového tkaniva v zube, tj po ošetrení koreňových kanálikov alebo extrakcii celého zuba. Podobne ako pri kazení, aj strata plomby alebo iná obnova zo zuba má za následok podobné príznaky bolesti

Keď rozpad vedie k nezvratnej pulpitíde, bolesť bude často snímaná pri kontakte zuba s horúcimi nápojmi alebo jedlom. Vystavenie takéhoto zuba veľmi studenému jedlu alebo ľadu v skutočnosti poskytne okamžitú úľavu od bolesti. V mnohých prípadoch bolesť ireverzibilnej pulpitidy vedie k bolesti v tkanive ďasien, ktorá prekrýva koniec koreňa. Bolesť bude pocítená aj pri vyvíjaní tlaku na žuvanie na zub a žuvanie bude často potrebné vykonať pomocou nebolestivej strany úst.

Bolesť ďasien sa často cíti okolo čiastočne prepuknutých zubov múdrosti. V takýchto situáciách bolesť vzniká z potravy a baktérií hromadiacich sa pod chlopňou tkaniva, ktorá zakrýva čiastočne prepuknuté zuby múdrosti. Takéto hromadenie baktérií vedie k infekcii a výraznej bolesti v dôsledku zápalu ďasien okolo zuba múdrosti. Núdzové ošetrenie zubov bude spočívať v zavlažovaní oblasti pod chlopňou ďasien spolu s predpísaním antibiotík. Aj keď takáto liečba zmierni bolesť, úľava je zvyčajne dočasná. Ak sa zuby múdrosti neodstránia, môže sa podobná bolesť zubov znova vyskytnúť.

Abscesy v ďasnách vedú k silným bolestiam a opuchom a vyžadujú si urgentnú starostlivosť o zuby. Abscesy ďasien sa vyskytujú u jedincov s chronickým ochorením parodontu. Za normálnych okolností nepociťujete žiadnu bolesť, keď máte parodontálne ochorenie, ktoré sa nazýva tichá epidémia. Príležitostne sa u týchto osôb infikuje hlbšie vrecko na ďasná obklopujúce zub, ktoré vedie k zápalu, opuchu a bolesti. Núdzová liečba bude spočívať v očistení (škálovaní) infikovanej kapsy obklopujúcej zub a predpísaní antibakteriálnej ústnej vody a antibiotík. V tej istej oblasti alebo v iných častiach úst sa vyvinú abscesy ďasien, ak sa periodontálne ochorenie nelieči a nepretržite sa s ním nelieči.

Pri zabrzdení zuba sa vyvinie iný typ zubnej pohotovosti. Spravidla sa to stane počas žuvania. Ak je brzda povrchová a zahŕňa iba zubnú sklovinu, nemusí byť vôbec cítiť bolesť. Hlavná sťažnosť pacienta sa týka ostrosti zlomeného okraja zuba. Ak zub zabrzdí spôsobom, ktorý zahrnuje štruktúru dentínu pod sklovinou, potom sa pacient bude sťažovať na citlivosť na chlad, ako aj na ostrosť zlomeného okraja. Zatiaľ čo núdzové ošetrenie zubov môže byť obmedzené na vyhladenie ostrej hrany zuba, zub bude vyžadovať správnu obnovu, ktorá závisí od rozsahu zlomenej časti.

Tupé poranenie predných zubov má niekedy za následok zlomeninu zuba, jeho uvoľnenie alebo úplnú stratu zubu z jamky. Keď je štruktúra zuba zlomená, potom v závislosti od rozsahu a umiestnenia zlomeniny môže problém vyriešiť jednoduchá spojená väzba alebo bude potrebná korunka. Ak dôjde k zlomenine zuba na úrovni koreňa, potom bude s najväčšou pravdepodobnosťou potrebné zub vytrhnúť. Akákoľvek trauma na zube si môže vyžadovať zákrok v koreňovom kanáliku, skôr ako sa zub trvale obnoví. Keď sa zub po priamom úraze uvoľní, bude treba ho stabilizovať dočasným dlahovaním k susedným a stabilnejším zubom. Aj keď sa uvoľnený zub často spevní do niekoľkých týždňov, bude s najväčšou pravdepodobnosťou vyžadovať ošetrenie koreňových kanálikov.

Zubné implantáty - krátka história

Zubné implantáty sú technologicky najvyspelejšou formou chirurgických zákrokov na zubných implantátoch, ktoré sú dnes k dispozícii. Vedeli ste však, že pred titánom staroveké civilizácie používali na náhradu stratených zubov materiály, ktoré mali k dispozícii. Tento článok poskytuje stručný prehľad o niektorých udalostiach, ktoré viedli k dnešným moderným zubným implantátom.

Prvý prípad implantácie zuba bol objavený v roku 1931. Pri výskume starodávnych mayských pohrebísk v Hondurase našli archeológovia mayskú čeľusť z roku 600 nášho letopočtu. Predpokladalo sa, že dolná čeľusť patrí mladej žene v jej dvadsiatich rokoch. Táto dolná čeľusť mala pozoruhodne tri kúsky zubného plášťa umiestnené do jamiek troch chýbajúcich zubov v dolnej časti čeľuste. Špecialisti si pôvodne mysleli, že tieto zuby boli umiestnené do dolnej čeľuste po smrti subjektu. Podobným spôsobom ako rituály pozorované starými Egypťanmi však v roku 1970 vykonal vedec profesor Bobbio ďalšie vyšetrenie dolnej čeľuste,

Titán je v súčasnosti materiál používaný na implantáty, ale ako k použitiu tohto materiálu prišlo? Prvé použitie titánu v akejkoľvek forme implantácie sa vyskytlo na univerzite v Cambridge. Vedci z univerzity našli spôsob, ako vytvoriť titánovú komoru, ktorá by mohla byť zabudovaná do uší králikov na štúdium prietoku krvi in ​​vivo. O chvíľu neskôr ochranná známka spoločnosti PI, inak známa ako „otec zubných implantátov“, prijala rovnakú metódu na použitie u králičej stehnovej kosti pre štúdie regenerácie a hojenia kostí. Keď prišiel odstrániť komory, zistil, že to nie je možné - kosť skutočne priliehala k titánu. Branemark vytvoril tento výraz „osseointegration“. Branemark chcel tieto štúdie posunúť ďalej pomocou stehennej kosti alebo bedra, ale zistil, že ústa sú prístupnejšie na ďalšie pozorovanie. V roku 1965 umiestnil Branemark prvý titánový zubný implantát do ľudského dobrovoľníka. V roku 1969 bol na základe nezávislého výskumu podaný prvý americký patent na titánové zubné implantáty.

V nasledujúcich 14 rokoch Branemark pokračoval vo výskume a potom vstúpil do obchodného partnerstva s obrannou spoločnosťou, ktorá sa vtedy volala Bofors AB. V roku 1981 bola založená spoločnosť Nobel Biocare a do dnešného dňa umiestnila viac ako 7 miliónov systémových implantátov Branemark. Okrem toho v súčasnosti existuje niekoľko ďalších výrobcov zubných implantátov vrátane spoločností Paragon, Bicon a AstraTech. Vďaka práci spoločnosti Branemark sú zubné implantáty teraz ľahko dostupné pre nás všetkých.